CORONA'DAN KORUNMAK İÇİN BİLİNMESİ GEREKEN 10 ÖNEMLİ ŞEY

Dünyada gün geçtikçe yayılmaya devam eden ve son olarakta ülkemizde 2 vakası görülen Corona virüsünden nasıl korunuruz ? Corona virüsü nasıl belirtileri nelerdir ? Bütün bilgileri 8 maddede derledik.

1- Paniğe Kapılmayın

 Öncelikle Corona virüsü çıktığından beri dünyanın sonu geliyor gibi bazı haberlerin yapıldığını görüyoruz. Dünya  tarihinin bir çok döneminde çeşitli salgınlar  oldu. Bu sebeple bu olayı korkunç bir hale getirmek, kıyamet senaryoları yazmak yerine kendi alabileceğimiz bütün önlemleri almalıyız. Bu  yüzden paniğe kapılmayın.

2- Maske Kullanmayın

 Corona virüsü çıktığından beri en önemli ticari malzemelerden birisi maske oldu. Fakat işin  uzmanları Corona virüsünden korunmak için maske  kullanımının doğru olmadığını söylüyorlar. Özellikle maske takıldıktan sonra nemlenen ağız bölgesine virüsleri yapışmasının daha  kolay  olduğunu söyleyen uzmanlar bunun yerine ağız ve burun temizliğini 5 saatte bir yapılmasını tavsiye ediyor.


3- Kolanya Virüsleri Temizler Mi ?

Ülkemizdeki en önemli temizlik malzemesi konumuna neredeyse 2 gün içinde gelen kolanya, fırsatçılarında en çok para kazandığı malzeme oldu. Fakat gerçekten kolanya ( 80 derece üstü kolanyalar) el temizliği için önemli bir malzeme. Doç. Dr. Oytun Erbaş bu konuyla ilgili 15  saniye elinizde tutmak şartıyla kolanyayı kullanmayı tavsiye ediyor.

4- Yaşlılar Dikkat

En önemli maddelerden biriside yaşlıların bu hastalığa karşı daha çok dikkat etmesi. Bunun dışında kalbiyle ilgili veya akciğerleri ile ilgili kronik hastalıkları bulunan herkesin virüsten korunmak için çaba sarfetmesi gerekiyor. Yukarıdaki tabloda virüsü hangi yaş aralığını etkilediğini görebilirsiniz.

5- Belirtileri Neler ?

Virüs çoğunlukla grip ve ilerlemiş soğuk algınlığı gibi belirtileri var. Kuru öksürük, yüksek ateş ve nefes darlığı en önemli belirtileri var. Fakat yarasa kökenli bir virüs olduğu  için aslında vahşi bir virüs olduğu söyleniyor. Bu sebeple iç organlara nufüz ederek içi organların işlevini durduruyor. Yani videolarda gördüğümüz bir anda yere düşen insanların kalbine,akciğerine nufüz eden virüsler organın işlevini bitiriyor.

6- Aşısı Ne Zaman Bulunur?

Corona virüsü ile akıllarına gelen soru ise corona aşısı ne zaman bulunur ? Bununla ilgili bir çok iddia var. 2003 yılında ortay çıkan Sars'ın üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen onun dahi aşısının bulunmadığı söylemek gerek. Ayrıca aşı bulunsa dahi bunun uygulanması bile büyük bir sorun. Doç. Dr. Oytun Erbaş'a göre aşı ancak 3 ile 5 yıl arasında bulunması mümkün.

7-Tuzlu Su Corona Korunmak İçin Önemli

Tuzlu su ile ağız,burun ve el yıkamak virüsün çoğalmasını önlüyor. Vucüdumuzun özellikle önemli 3 organı olan ağız, burun ve eli tuzlu su karışımı  ile temizlemek virüs varsa onun etkinliğini azaltma yönünde önemli bir işlev görüyor.

8- Ne Zaman Duracak ?

Sağlık bakanımızın açıklamalarına göre Nisan sonu bu virüs için önemli bir tarih. Peki neden yaz ayında bitecek ? Uzmanların açıklamalarına göre UV ışıkları bahar aylarında çıkmaya başladığında Corona virüsü bitmeye başlayacak.


9-Corana Virüsü Kesin Öldürür Mü ?

Kıyamet senaryoları yazanlar için uzmanlardan açıklama geldi. Corona virüsünün her insanı aynı şekilde etkilemesi mümkün değil. Her insan için bu virüsü karşılaması farklı oluyor. Normal grip olarak atlatan kişilerde olabilir. Burada önemli olan virüsün girdiği vucüd'da akciğere kalbe tutunması ile  ilgili olarak kişinin vucüduna zarar verebilir.

10-Yolculuklarda Ne Yapmalıyız ?

Malesef metro ve metrobüs gibi alanlar büyük risk altında bulunuyor. Bu sebeple her zaman yanımızda kolanya gibi elimizi her an temizleyeceğimiz çözücüler bulundurmalıyız. Bununla birlikte  eğer mümkünse indi-bindi yapıp temiz hava almamız önemli. İndikten sonra en yakın lavobaya gidip sabunla elimizi yıkayıp ağzımızı gargara yaparak temizlememiz gerek.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar