Fenerbahçe'de Yeni Teknik Direktör Adayı: Mircea Lucescu

Fenerbahçe'de Ersun Yanl'ın ayrılması sonrası teknik direktör adayları ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Şimdi ismi iddia edilen teknik direktör ise Mircea Lucescu. Milli takımda ve Süper Lig'de görev alan tecrübeli hoca Fenerbahçeye mi geliyor ?

Milliyet'in girdiği son dakika haberine göre Romanya'da Lucescu'nun Fenerbahçede Ersun Yanal'dan boşalan koltuğa geçeceği yönünde bir çok iddia'nın olduğu konuşuluyor. Fenerbahçe yönetiminin özellikle hem ligi bilen hemde yabancı ve duruşu ile futbolcuları da kendine getirecek bir isim aradığı biliniyor. Peki Mircea Lucescu kimdir ?

Mircea Lucescu’nun Futbolculuk Yılları

Mircea Lucescu, futbola ilk olarak 1961’de mahallî bir ekipte başladı ve daha sonra 1963 senesinde Dinamo Bükreş’e transfer oldu. Ardından gelen senelerde sırasıyla Corvinhul’da ve tekerrürden Dinamo Bükreş’te forma giydi. 1990 senesinde ise etkin futbol yaşamına son verdi.

Mircea Lucescu’nun Teknik Direktörlük Yılları

Lucescu, formasını giydiği Corvinul Hunedoara ekibi ile Liga II'ye düştükten sonra 1979'da futbolcu-menajer olarak misyon yapmaya başladı. Ardından gelen senelerde ise Romanya Ulusal Ekibi’nı çalıştırmaya başladı. 1985-86 sezonuna kadar Romanya Ulusal Ekibi’nda çalıştıktan sonra 1986 senesinde Dinamo Bükreş’i çalıştırmaya başladı. 1990 senesine kadar Romanya’dan dışarı çıkamayan Lucescu, 1990-91 sezonunda Pisa ekibinin başına geçti. Bir sezon burada misyon aldı ve sezon sonunda İtalyan kulüp Brescia ile uyuştu. 

5 yıl süresince misyon aldığı ekipte bir hayli galibiyet elde etti ve bunlardan en tesirlisi ekibi Seri B’den Seri A’ya çıkarması oldu. 1996-97 sezonu için Lucescu, Serie A ekiplerinden Reggiana ile uyuştu. 
Ancak neticeler iyi gelmeyince yeniden sezon sonunu göremedi ve Reggiana, küme düştü.
Mircea Lucescu uzun bir aradan sonra tekerrürden Romanya’ya döndü ve Rapid Bükreş’in başına geçti. Bir sezon sonra İnter’le uyuştu ve işleri istediği gibi gitmediği için ekipten dağılıp daha önceki ekibi Rapid Bükreş’e geri döndü.

Türkiye Yılları

2000 senesine gelindiğinde ise Uefa Kupası Şampiyonu olan Galatasaray ile uyuştu ve Türkiye serüveni başlamış oldu. UEFA Süper Kupa finalinde İspanyol devi Real Madrid'le karşılaşan Galatasaray, uzatmalarda attığı golle maçı 2-1 kazandı. Galatasaray, tarihinde ilk kere Süper Kupa'yı kazanırken, Lucescu ise kariyerinin ilk Avrupa Kupası'nı kazanmış oldu. İlk sezonunda şampiyonluğu kıl hisseyi kaçıran Lucescu, 2001-2002 sezonunda Türkiye Süper Lig şampiyonu oldu.

Sezon sonunda Galatasaray’dan ufalayan teknik adam, 2002-2003 sezonunda bu sefer ligin bir başka takımı olan Beşiktaş ile uyuştu ve o sezon ekibi ile birlikte Türkiye Süper Ligi’ni kazanma keyfini ikinci defa yaşadı.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar