Sergen Yalçın Beşiktaş'ın Jürgen Klopp'u Olur Mu ?


 Beşiktaş yeni  bir döneminin ilk zamanlarını bugünlerde yaşıyor. Yaşayan efsanesi ile yeni bir yola giren Beşiktaş yeni hocası Ali Rıza Sergen Yalçın ile ilk 6 maçına çıktı. Beşiktaş Sergen Yalçın ile çıktığı son 6 maçta 5 galibiyet ve 1 beraberlikle gayet iyi gidiyor. Peki futbolcu Sergen olarak efsane olan isim  Teknik Direktör olarakta efsane olabilecek mi ?

 Öncelikle Sergen Yalçın'ın 7'den 70'e Türkiye'de bir  çok insan tarafından sevilen ve saygı duyulan bir insan olduğunu söylemek gerek. Ayrıca samimi açıklamalarıyla da bazen güldüren bir profil. Bu sebeple aslında Beşiktaş için Sergen Yalçın büyük bir şans.


  Beşiktaş taraftarı her kötü giden maçın ardından Sergen Yalçın bestesi yapmaya başlamıştı. Ve efsane olarak gittiği Beşiktaşa efsane gibi geri döndü. Ve taraftar imza töreninde ona verdiği değeri göstermişti.  Sergen Yalçın bence bu beklentinin de farkında.    Sezona son 9 hafta kala Beşiktaş'ın Lider Başakşehir ile arasında 9 puan fark var. Sezon sonuna kadar neler olur bilinmez ama önemli olan nokta şu ; Beşiktaş taraftarı Sergen Yalçın biraz kötü gittiğinde nasıl bir tepki verecek ?

Çünkü Türkiye Süper Liginde bir çok takım yenilgi başlayınca sorumluluğu tek bir kişiye yükleme gaflatinde bulunabiliyor. Daha geçen hafta 3 takımın Teknik Direktörü değişti. (Rizespor,Malatyaspor ve Fenerbahçe) Sorunu tek kişiye yüklemek kısa süre için yönetimleri rahatlatsa da uzun dönemde takım başarısını engelliyor.

Şu sıralar Liverpool'da başarılarına devam eden Jurgen Kloop'un Dortmund döneminde biraz bahsetmek gerekiyor. Kloop 2008'de Dortmunda geldiğinde Mainz'ı 7 sezon çalıştırmış 1.50 ortalama puanı olan bir isimdi. Dortmunda gelmeden önceki sezonda ise Dortmund'un 13. sırada ligi bitirdiğini belirtelim.

Ve Kloop ilk geldiği sezon ligi 6. sırada bitirdi. Yaptığı tek iş bu değildi takıma Nuri Şahin, Mario Götze, Mats Hummels ve Kevin Grosskreutz gibi ilerde takımın başarısında büyük etkisi olacak isimleri A takıma çıkardı. Kloop ekomosi berbat durumda olan,şimdiki bizim kulüplerimiz gibi,kulüpte başararıya aç bir takım kurdu. 2. sezonu böylelikle 5. sırada bitirdi. Ve Dortmund Jürgen Klopp ile 3. sezonunda Bayern Münih'in hegomanyasını yıkarak şampiyon olmayı başardı.

Evet bu başarı hikayesi sadece Klopp ile ilgili değildi. Arkasında sonuna kadar duran yönetim,taraftar ve başarıya aç futbolcularla ilgiliydi. Ve bu başarı hikayesi Türkiye'de bütün takımlara örnek olabilecek bir hikaye. Belki bugün bu  başarıyı Beşiktaş Sergen Yalçın ile yaşayabilir.

 Bu hikayede ki kahraman ile Sergen Yalçın arasında ki benzerlikler saymakla bitmez ama önemli olan hikayenin devamında taraftarın,yönetimin ve futbolcuların bu hikayeye neler kattığı olacak. Bu hikayenin sonucunu dabu 3 etken belirleyecek.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar